Z našich kolotočů je hračka!

24EF74F8-6E42-4137-843A-505364B0F624

 

Je to tu! Naše kolotoče se již nějakých pár týdnů pyšní označením „hračka pro děti od 0 let“. Konečně jsem dostála svému závazku kolotoče nechat co nejdřív zcertifikovat. Akorát mi to trvalo o 7 měsíců déle než jsem původně zamýšlela. I když jsem věděla, že cesta to bude dlouhá. Ale hezky popořadě.

 

Upřímně, když jsem kolotoče před rokem začala lehkým tempem prodávat, ani mě nenapadlo, že certifikaci ze zákona musí mít. Přišlo mi logické, že když děťátko s výrobkem nepřijde do přímého styku, nemusím to řešit. Pro jistotu jsem je opatřila cedulkou, že se jedná o dekoraci a děťátko s ním nesmí přijít do styku. Teď už vím jak to bylo naivní.

Po dvou měsících od spuštění eshopu jsem se rozhodla to nějak řešit. Začala jsem zjišťovat informace a uvědomila jsem si, že to nebude vůbec lehké. Běžné dostupných informací bylo tak zoufale málo! Zároveň jsem přemýšlela nad finální podobou kolotočů, protože po certifikaci už nebude možná žádná úprava. Aby kolotoče vypadaly skvěle a zároveň prošly náročnými zkouškami. Hlava mi šla kolem a nevěděla jsem co dřív. 

Tento můj prvotní průzkum informací ohledně atestů a přemýšlení nad finálním designem trval cca dva měsíce. Shromažďovala jsem zkušenosti jiných malých značek, které měly certifikaci za sebou, ale jen málokdo si chtěl pouštět pusu na špacír ve snaze chránit si svoje tajemství. Což samozřejmě chápu – stojí to spoustu energie a času. A tak mi nezbylo nic jiného než se obrátit s konkrétními dotazy na zkušební ústav v Českých Budějovicích. A zde jsem narazila na úžasně milou a ochotnou paní ředitelku. Vyměnily jsme si spolu nakonec neskutečných 78 emailů! O telefonátech ani nemluvě.

 

V tomto období jsem se dozvěděla o certifikaci nejvíc. Zde trošku té legislativy, co je vlastně podle zákona hračka.

Podle nařízení vlády č. 86/2011 Sb. o technických požadavcích na hračky se za hračky považují výrobky navržené nebo určené ke hraní dětem mladším 14 let. Hračky musí splňovat požadavky na bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Před jejich uvedením na trh musí výrobce provést posouzení shody, vystavit prohlášení o shodě a opatřit označením CE.

Jednoduše řečeno, pokud výrobek vypadá jako hračka, musí mít certifikaci. Ani nálepka „dekorace“ to bohužel nezachrání.

 

Po 3 měsících jsme konečně měly rozhodnutou finální podobu kolotočů (tak, aby byl zachován design a zároveň mohly splnit podmínky testů). Trvalo to opravdu dlouho a to hlavně z důvodu, že jsem komunikaci a vymýšlení nemohla věnovat mnoho času – pracovala jsem jen po večerech a nocích. V jiném pracovním nasazení by se to dalo stihnout určitě lépe.

Těsně před odevzdáním výrobků na testy jsem pro jistotu jela do Českých Budějovic ještě osobně - což doporučuji každému, kdo to s certifikací myslí vážně. Při osobním setkání si ujasníte nejlépe, co vám ještě k zahájení testů chybí.

Zde je seznam, co je nutné k certifikaci odevzdat:

  • samotné hotové výrobky;
  • technickou dokumentaci ke každému výrobku;
  • prohlášení o shodě ke každému výrobku;
  • správné značení (viz předchozí článek);
  • obal, ve kterém zboží budete prodávat (zde pozor na to, pokud dodáváte hračky v textilním pytlíku – látka musí mít taktéž atest, jelikož přichází s hračkou do přímého kontaktu. Proto je jednodušší použít papírové krabice);
  • české certifikáty na jednotlivé materiály (pokud jsou už jednou testované v ČR);
  • návod (pokud musí zákazník výrobek složit).

A teď už k samotným testům.

  

Chemické testy materiálu

Každý materiál každé barvy by měl být otestován podle ČSN EN 71-3 – Migrace učitých prvků. Testace textilních materiálů podle OECO TEX Standart je jiná než podle 71-3, probíhá za jiných podmínek a stanovují se jiné prvky.

 

Toto je první věc, která mi přijde hodně zásadní a která mi udělala velkou čáru přes rozpočet. Myslím, že nejsem jediná, kdo si zezačátku myslel, že pokud bude používat látku OECO TEX Standart I. třídy – což je látka určená na hračky pro děti do 3 let, bude alespoň částečně za vodou. Ani prd. U nás v Čechách totiž platí jiné, přísnější normy pro testování materiálu. Nejsou sjednocené naše tuzemské standarty s těmi z Evropské Unie, a tudíž co není otestováno přímo tady u nás, jako by nebylo testováno vůbec. Sjednocení norem nás samozřejmě někdy čeká, a i když samotný zkušební ústav dává na toto téma Evropské Unii podněty, je to myslím hudba vzdálené budoucnosti.

Takže každá látka, každá barva, materiál, se musí testovat znovu. Co je ale alespoň malá výhoda v této tragédii: mohou se udělat směsné vzory – skupiny látek podobné barvy. Testuje se tedy například pouze 1 barva ze tří (hlavně tmavé, tam je použito nejvíc barviva), s tím, že ostatní jsou s největší pravděpodobností barvené stejným způsobem (to platí pouze za předpokladu, že se jedná o jednoho výrobce).

A když jsme u těch výrobců. Nejlepší je, když máte materiál přímo od zdroje. Můžete k látkám získat určité materiály, které vám při testech mohou pomoci (co se týče výsledků chemie apod). Dodavatelé tyto informace nemají nebo je neposkytují z důvodu chránění sama sebe a svůj pramen (kdo by chtěl na sebe prásknout od koho zboží bere, že ano). Mohou a asi vám nabídnou alespoň tzv. Prohlášení o shodě. Které je u testů i u ČOI k ničemu. Dlouho jsem se snažila originální certifikáty získat a nakonec by stejně nebyly potřebné. S označením OECO-TEX třídy I. máte ale alespoň téměř jistotu, že textil testy projde.

  

Mechanické testy 

Mimo chemických testů se řeší stránka mechanické odolnosti. Všechny komponenty musí jednoduše zůstat na svém místě, a to i za zdánlivě nepřiměřených podmínek. Na švy v kritických místech se u hraček věší sedmikilová závaží, zkouší se, zda se nikde neuvolní šňůry, že nejsou příliš dlouhé, že někde něco nepraskne a tak dále. A to pro každý tvar zvlášť (pokud se neliší pouze v maličkostech). Na hračkách by se neměly objevovat malé části (menší než 3 cm), které by se mohly uvolnit. Nejpřísněji posuzované tvary jsou kuličky, které jsou vzhledem k bezpečnosti dětí nejrizikovější.

 

Kolik to stojí

Hodně z vás bude zajímat cena, kterou byste si zde mohli sami spočítat. Ceník je z letošního roku, tedy 2019. Jedná se celkem o tři normy, podle kterých se výrobky posuzují:

  • ČSN EN 71-1 Mechanické a fyzikální vlastnosti – cca 3000 bez DPH
  • ČSN EN 71-2 Hořlavost – 1500 bez DPH
  • ČSN EN 71-3 Migrace určitých prvků – 5500 bez DPH
  • vystavení certifikátu - 5500 bez DPH. 

Takže pokud budete mít například 6 barev (6 x 5500) a 3 tvary (3 x 3000), dostanete se přibližně na částku 49000 Kč bez DPH se vším všudy. Testy trvají cca 2 měsíce.

 

Ti z Vás, kdo nad testy uvažujete a máte finance a jistotu, že se Vaše výrobky prodávají, určitě neváhejte s nechte si je otestovat. Už jen pro svůj vlastní klid. Samotný proces vypadá možná na první pohled složitě, ale není to nic co by člověk nezvládnul. A ten pocit, když poprvé držíte vlastní certifikát v ruce, bych přála každému.

Na závěr bych chtěla říct, že i když mé kolotoče jsou (už) otestovány jako hračka, je na trhu spoustu malých výrobců krásných věcí, kteří certifikát nemají. Na jednu stranu chápu zákon, který se snaží chránit spotřebitele, ale na druhou stranu by měl být nastaven tak, aby na certifikaci mohli dosáhnout i tito malí výrobci, pro které je alespoň na začátku podnikání nemožné složit tak velkou částku. Nebo třeba z důvodu nenechávat si certifikovat hračku, o které neví, zda o ni bude zájem (což zjistí až po uvedení výrobku na trh). Takže pokud to nebude moc troufalé, prosím všechny, kteří rádi podporují lokální tvorbu, uvažujte prosím hlavně rozumem. Zjistěte, z jakých materiálů je hračka složená, zda má nějaké nebezpečné části, a pokud ne, určitě se toho nebojte. Poctivý výrobce si na to všechno dává velký pozor, a v těchto případech je certifikát „pouze“ nutný papír. Který ale pokud se značce bude dařit a bude mít podporu vás, zákazníků, jednou určitě přijde.

 

Zpět do obchodu