Jak bylo v prvním roce (a co bude dál)

29DA53F2-01E7-4EA8-8866-83B15924789A 

  

Jak bylo v prvním roce? Stručně řečeno – krásně, ale náročně!

 

Když se ohlédnu za tím, kde jsem touhle dobou byla přesně před rokem, ani ve snu by mě nenapadlo, kam až se značka posune. Že rozjezd a první rok fungování bude tak přirozený a v rámci možností snadný. Samozřejmě se neobešel bez drobných pádů a občasného vystřízlivění. Všichni ale asi víme, jak je důležité zvednout se a pokračovat dál. Že cesta nahoru nikdy není bez překážek. A právě tyto zdánlivé nepříjemnosti mě určitě přivedly k rychlejšímu růstu.

Za úspěšný růst značky považuji hlavně rozšíření sortimentu. Hned v lednu 2019 jsme začali prodávat samostatné držáky, zavěšení a strojky. V srpnu pak hrazdičky, a zanedlouho poté dřevěná světla. Od minulého roku se navíc nabídka kolotočů rozrostla z původních 6 na 21! Což je fakt krása.

Jako největší triumf a vrchol roku považuji získání certifikátu na hračky pro děti do 3 let. Byl to neskutečně dlouhý proces, který za to ale opravdu stál (o průběhu ceritikace se dočtete zde). A musím říct, že jsem na ten kus papíru hodně pyšná! 

Velkou radost mám také z toho, že jsou mé výrobky součástí dvou krásných prodejen. A z toho, že jsem sehnala spolehlivého, poctivého a pracovitého truhláře, bez kterého bych to teď už jen těžko zvládala. 

 

Přesnější čísla

Ale abych tady nepsala jen o sobě. Nejdůležitější na tom všem jste vy – zákazníci a ti, kteří nás podporujete a pějete na naše výrobky chválu. Přicházející objednávky (a tudíž i ujištění, že se vám líbí, co vyrábíme), jsou pro mě tou největší hnací silou.

Ráda bych vám ukázala i přesnější čísla. V minulém, prvním roce značky jsem vyřídila (pro mě skutečně neuvěřitelných) 326 objednávek. Přibývaly postupně v průběhu roku, což je radost zpětně sledovat. Pro lepší představu vám sem přiložím graf počtu objednávek v závislosti na čase (data jsou pouze z eshopu, nejsou zde zahrnuty objednávky z Fleru a individualní zakázky na přání). Odkrývám to především proto, že já osobně jsem byla vždy hrozně zvědavá, jak se mým oblíbeným značkám daří. Kolik tak toho stíhají vyřídit a zda se jim daří stále lépe a lépe. Tak takhle to mám já prosímpěkně:

 

 50A17EA3-3E93-462E-9066-6EF2ED72824D

 

Nechci ale, aby tento článek vzbuzoval dojem plácání si po ramenou. To není vůbec můj styl. Vím, že ve výsledku se rozhodně nemohu srovnávat s většími a úspěšnějšími handmade značkami. Beru to všechno „jen“ jako velkou odměnu. Vidět, že to, co dělám, má smysl a někam se ta moje práce vyvíjí. Že ty věčný mozoly na rukou a upatlaný vlasy od barvy nejsou zbytečný. A já jen doufám, že i příští rok bude minimálně stejně krásně náročný a smysluplný :). Čímž se logicky dostáváme k další otázce:

 

Co bude dál?

Samozřejmě budu moc ráda pokračovat v podobném duchu jako rok minulý. Nevyrábět v obrovském množství. Jen tolik, na co mi budou síly a dvě (až čtyři) ruce stačit.

A co se týče produktů – mám nachystaných ještě pár nových kolotočů, které představím v průběhu následujících měsíců. Nebude jich mnoho (zatím mám v hlavě už jen 2). Navíc výroba nových motivů je pro mě hodně časově náročná, a tak je myslím na čase s kolotočími novinkami trošku brzdit :).

Zanedlouho ale ještě přibydou nové barevné variace kousátek, a následně pak rozšířím i barevnou škálu u hrazdiček.

V technickém ústavu nám zároveň běží další certifikace na nové výrobky, ze kterých jsem nadšená a troufnu si tvrdit, že žádné takové na trhu prostě nenajdete. A když vše dobře dopadne, na jaře je s radostí pustím do světa.

 

Než skončím, ráda bych opravdu upřímně poděkovala za to, že tu jste. Ať už zákazníci, tvůrci, nebo podporovatelé. Vy, kteří si uvědomujete důležitost udržitelnosti a rozvíjení lokálních značek. Že víte a vnímáte, že se čínské plasťáky nikdy nemohou vyrovnat výrobkům s duší. Právě díky vám moje značka může bez obav vstoupit do dalšího roku. A za to jsem vám vážně nesmírně vděčná.

 

 

P.S.: Veliké díky samozřejmě patří i mému manželovi (za pomocnou ruku, když je potřeba, za jeho věčné „to je tak hezký!“ když mu ukazuju novinky v podobě polotovarů), mým rodičům, kteří nám za prvé tak krásně a ochotně hlídají synka, a navíc – když je potřeba, nebojí se vrhnout do práce a natírají (díky tati!) a šijou (díky mami!) to, co já už nestíhám. Je to prostě radost a krásná souhra všeho dohromady :). Tak hurá vstříc novým zítřkům!

 

 

Zpět do obchodu