Jak bylo v prvním roce (a co bude dál)

29DA53F2-01E7-4EA8-8866-83B15924789A 

  

Jak bylo v prvním roce? Stručně řečeno – krásně, ale náročně!

 

Když se ohlédnu za tím, kde jsem touhle dobou byla přesně před rokem, ani ve snu by mě nenapadlo, kam až se značka posune. Že rozjezd a první rok fungování bude tak přirozený a v rámci možností snadný. Samozřejmě se neobešel bez drobných pádů a občasného vystřízlivění. Všichni ale asi víme, jak je důležité zvednout se a pokračovat dál. Že cesta nahoru nikdy není bez překážek. A právě tyto zdánlivé nepříjemnosti mě určitě přivedly k rychlejšímu růstu.

Za úspěšný růst značky považuji hlavně rozšíření sortimentu. Hned v lednu 2019 jsme začali prodávat samostatné držáky, zavěšení a strojky. V srpnu pak hrazdičky, a zanedlouho poté dřevěná světla. Od minulého roku se navíc nabídka kolotočů rozrostla z původních 6 na 21! Což je fakt krása.

Jako největší triumf a vrchol roku považuji získání certifikátu na hračky pro děti do 3 let. Byl to neskutečně dlouhý proces, který za to ale opravdu stál (o průběhu ceritikace se dočtete zde). A musím říct, že jsem na ten kus papíru hodně pyšná! 

Velkou radost mám také z toho, že jsou mé výrobky součástí dvou krásných prodejen. A z toho, že jsem sehnala spolehlivého, poctivého a pracovitého truhláře, bez kterého bych to teď už jen těžko zvládala. 

 

Přesnější čísla

Ale abych tady nepsala jen o sobě. Nejdůležitější na tom všem jste vy – zákazníci a ti, kteří nás podporujete a pějete na naše výrobky chválu. Přicházející objednávky (a tudíž i ujištění, že se vám líbí, co vyrábíme), jsou pro mě tou největší hnací silou.

Ráda bych vám ukázala i přesnější čísla. V minulém, prvním roce značky jsem vyřídila (pro mě skutečně neuvěřitelných) 326 objednávek. Přibývaly postupně v průběhu roku, což je radost zpětně sledovat. Pro lepší představu vám sem přiložím graf počtu objednávek v závislosti na čase (data jsou pouze z eshopu, nejsou zde zahrnuty objednávky z Fleru a individualní zakázky na přání). Odkrývám to především proto, že já osobně jsem byla vždy hrozně zvědavá, jak se mým oblíbeným značkám daří. Kolik tak toho stíhají vyřídit a zda se jim daří stále lépe a lépe. Tak takhle to mám já prosímpěkně:

 

 50A17EA3-3E93-462E-9066-6EF2ED72824D

 

Nechci ale, aby tento článek vzbuzoval dojem plácání si po ramenou. To není vůbec můj styl. Vím, že ve výsledku se rozhodně nemohu srovnávat s většími a úspěšnějšími handmade značkami. Beru to všechno „jen“ jako velkou odměnu. Vidět, že to, co dělám, má smysl a někam se ta moje práce vyvíjí. Že ty věčný mozoly na rukou a upatlaný vlasy od barvy nejsou zbytečný. A já jen doufám, že i příští rok bude minimálně stejně krásně náročný a smysluplný :). Čímž se logicky dostáváme k další otázce:

 

Co bude dál?

Samozřejmě budu moc ráda pokračovat v podobném duchu jako rok minulý. Nevyrábět v obrovském množství. Jen tolik, na co mi budou síly a dvě (až čtyři) ruce stačit.

A co se týče produktů – mám nachystaných ještě pár nových kolotočů, které představím v průběhu následujících měsíců. Nebude jich mnoho (zatím mám v hlavě už jen 2). Navíc výroba nových motivů je pro mě hodně časově náročná, a tak je myslím na čase s kolotočími novinkami trošku brzdit :).

Zanedlouho ale ještě přibydou nové barevné variace kousátek, a následně pak rozšířím i barevnou škálu u hrazdiček.

V technickém ústavu nám zároveň běží další certifikace na nové výrobky, ze kterých jsem nadšená a troufnu si tvrdit, že žádné takové na trhu prostě nenajdete. A když vše dobře dopadne, na jaře je s radostí pustím do světa.

 

Než skončím, ráda bych opravdu upřímně poděkovala za to, že tu jste. Ať už zákazníci, tvůrci, nebo podporovatelé. Vy, kteří si uvědomujete důležitost udržitelnosti a rozvíjení lokálních značek. Že víte a vnímáte, že se čínské plasťáky nikdy nemohou vyrovnat výrobkům s duší. Právě díky vám moje značka může bez obav vstoupit do dalšího roku. A za to jsem vám vážně nesmírně vděčná.

 

 

P.S.: Veliké díky samozřejmě patří i mému manželovi (za pomocnou ruku, když je potřeba, za jeho věčné „to je tak hezký!“ když mu ukazuju novinky v podobě polotovarů), mým rodičům, kteří nám za prvé tak krásně a ochotně hlídají synka, a navíc – když je potřeba, nebojí se vrhnout do práce a natírají (díky tati!) a šijou (díky mami!) to, co já už nestíhám. Je to prostě radost a krásná souhra všeho dohromady :). Tak hurá vstříc novým zítřkům!

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení