Na rozcestí - růst nebo zpomalit?

 

IMG_0466 

 

   Vy, kdo mne sledujete již delší dobu, jistě víte, že objednávek je stále víc a víc. A to tak, že rozdělení práce mezi mnou, panem truhlářem a mojí maminkou (ta mi připravuje a obšívá hrací strojky), se dostal na samou hranu stíhatelnosti. Nemyslela jsem si, že se do této fáze dostanu tak brzy, a tak jsem nedostatek rukou nepovažovala za aktuální problém. Přiznám se, že jsem trochu spoléhala na to, že až to bude nutné, určitě budu vědět, jak dál. Jenže ono to nebylo tak jednoduché.

   V posledních měsících vzrostl počet objednávek na dvojnásobek. V půlce letošního roku jich bylo stejně jako za celý rok minulý (ach, což je skutečně velká krása!). I přesto, že jsem za ty skoro dva roky přišla na spoustu věcí, jak si výrobu ulehčit a zrychlit (cvikem, zautomatizováním určitých postupů), tak tak jsem objednávky stačila odesílat v termínech. Absolutně mi nevadilo moje každodenní pozdní chození do postele mezi jednou a druhou hodinou. Tak moc mě to totiž naplňuje a nabíjí! Každá nová objednávka je mou malou denní radostí. Ale dlouhodobě by takové tempo nebylo únosné. Na nabrání nového člověka na výrobu to však přímo teď necítím - další logistika, předávání materiálu a výrobků mě malinko děsí. Navíc při plném provozu eshopu mi ani nezbyl čas na přemýšlení co a jak dál. Poslední dobou byla pro mne otázka dalšího vývoje značky tak trošku začarovaný kruh. 

    A řešení nakonec opravdu přišlo samo.

  

Strašák DPH a dočasné omezení výroby

   První věcí je to, že se stoupajícími objednávkami přišel strašák s názvem DPH. Tak tak jsem na konci července skončila pod hranicí neplátce. To byl důvod, proč jsem se rozhodla založit vlastní s.r.o. a mít všechno víc pod kontrolou. Časem se placení 21% z každého výrobku určitě nevyhnu, ale nyní a v blízké budoucnosti se budu spíše snažit optimalizovat výrobu a do plátcovství DPH zatím nespadnout. 

   Na podzim, jak už jste mohli zaznamenat, se nám totiž navíc narodí holčička. A jelikož vím, že i jedno miminko vás dokáže úplně vyřadit z běžného provozu (natož pak dvouleťák a novorozeně zároveň), bude provoz eshopu v první půlce října na čas pozastaven. Nevím s určitostí, jak dlouho tato pauza bude trvat. Mé optimistické přání je nárazové přijímání objednávek podle aktuální situace a vyřizování pouze takového množství, které bude při dvou malých dětech možné. Zatím si vlastně ani nedokážu představit, jak to bude od listopadu vypadat u nás doma, natož pak jak se “obsluhují” dvě děti a jeden eshop zároveň. Ale věřím, že na to brzo přijdu :).

 

   Tak jen abych to tu stručně shrnula: 

  • do konce září běží eshop jistojistě bez omezení (s výjimkou toho, že by se znovu sešlo velké množství objednávek najednou);
  • v první půlce října budu eshop zavírat (přesné datum zatím nestanovuji a nechávám tomu volný průběh);
  • od přelomu listopadu/prosince budu eshop poustupně otevírat, dostupné budou ale pouze držáky, strojky a světla;
  • od ledna 2021 bych ráda postupně dostávala eshop do běžnějšího provozu, stále ale v omezenějším množství než před podzimním uzavřením a s delší dodací lhůtou (bude se týkat hraček na hrazdičku, hrazdiček, kousátek a kolotočů.

Veškeré aktuální informace budou na našem instagramovém nebo facebookovém účtu.

 

   Dopředu bych vás všechny, kdo budete v tomto období toužit po našich výrobcích, moc poprosila o trpělivost. Nebude to dlouhý časový úsek a já budu dělat vše, co bude v mých silách, abych co nejlépe a nejrychleji vybalancovala časové rozvržení mezi rodinou a prací. Už teď navíc hledáme Náš Prostor (dílnu/obchod), díky kterému bychom mohli práci rozložit mezi více lidí, a tím zrychlit a zvýšit výrobu. A něco mi říká, že rok 2021 bude pro nás plný změn další kroků kupředu.

   Držte palce! Bez vás by to nešlo.

 

Zpět do obchodu