Bezpečný spánek

Kdo mě sleduje déle, ví, jak moc dbám na osvětu bezpečnosti hraček, především pro ty nejmenší. Je ale další položka, která si zaslouží stejnou pozornost. A to jsou bezpečné postýlky a bezpečný spánek. Všichni jsme už určitě slyšeli o SIDS - poruše dechu v průběhu spánku. Pokud tuto spánkovou poruchu dítě má, vůbec to nevíte. Stačí pak zdánlivá maličkost – třeba přehození deky přes hlavu – a můžete řešit fatální následky v podobě zástavy dechu.

Pojďme se ale jako první podívat na technické parametry postýlek pro miminka.

 

Technické parametry bezpečné postýlky

Postýlky patří mezi konstrukčně poměrně jednoduché výrobky, přesto se ale v nabídce obchodů vyskytují takové, které dětem nezaručují potřebné bezpečí. Musí splňovat jednoznačná kritéria, která jsou spojená s normou EN 716-1. Trvalým označením této normy na postýlce výrobce deklaruje, že vyhovuje bezpečnostním požadavkům. Proto ho vždy na postýlkách hledejte.

Na co vše si při výběru postýlky pro vaše děťátko dát pozor?

 

  1. Mezery mezi tyčkami

Nejčastějším problémem postýlek pro miminka bývají nebezpečné mezery a otvory, ve kterých mohou dětem uvíznout nejenom prsty, ruce a nohy, ale dokonce i hlavička dítěte.

Vzdálenost mezi tyčkami postýlky musí být od 45 mm do 65 mm. Tento rozměr zaručuje to, že mezi tyčkami miminko neuvízne a také jimi nepropadne. Postýlky také nesmí mít žádné okrasné výřezy. Ideální postýlka je ta s tyčkami nebo síťkou, pokud možno na všech čtyřech stranách. Jedině tím se zajistí dostatečná cirkulace vzduchu. 

 

  1. Nezávadný povrch

Lak nebo barva na postýlce musí být vhodná pro děti do tří let. Postýlky, které toto označení nemají v popisku, nikdy nekupujte. Dítě bude dříve či později do hran kousat a lízat je. Na šroubech nesmí být umístěny plastové krytky, které by dítě mohlo sejmout a spolknout. Postýlka nesmí mít ani žádné ostré hrany.

 

  1. Vzdálenost mezi lehací plochou a vrchní zábranou

Každá postýlka musí mít zřetelnou značkou (např. ryskou) uvedeno, jaká je maximální výška matrace. Výška vrchního rantlu postýlky a dna je stanovená podle věku takto:

  • Pro dítě do 6 měsíců v nejvyšší poloze lehací plochy musí být minimální vzdálenost mezi lehací plochou a horní hranou bočnice nebo čela postýlky 30 cm.
  • Pro dítě od 6 měsíců věku nebo od doby, kdy začne být pohyblivé (samo se posadí, klekne si nebo se postaví) je minimální hranice 60 cm.

 

  1. Dno postýlky

Ideální je zvolit postýlku se dnem z příček (klasický rošt), mřížek nebo s perforací. Takové dno zajistí dostatečnou ventilaci a nehrozí přehřátí miminka.

 

  1. Matrace

Matrace v postýlce musí být pevná a dostatečně velká, aby postýlku vyplnila bez mezer u postranic. Pro zdravý vývoj páteře je dobré na matraci nešetřit.

 

  1. Stahovací bočnice

Postýlky se stahovací bočnicí jsou v některých státech dokonce už zakázány. Pokud takovou postýlku máte, použijte mechanismus pro úplné zablokování stahovací bočnice.

  

 

Předměty, které v postýlce nesmí být

Dalším velkým tématem je to, co do postýlky (ne)patří. Vždy prosím rozlište, zda se jedná o postýlku, ve které děťátko spí v noci, a ve které odpočívá přes den a kdy ho máte pod nepřetržitým dohledem. V té na noc by u čerstvě narozeného miminka mělo být co nejméně předmětů, ideálně žádný. To platí i pro povlečení, dekypolštáře, mantinely či jiné předměty, které mohou miminko vážně ohrozit, obzvlášť v prvních měsících života. Při nesprávné poloze či převrácení může děťátko do těchto věcí zabořit hlavičku, což může v konečném důsledku způsobit až udušení. A právě kvůli tomu je velmi důležité myslet na to, co se vlastně v postýlce nachází.

 

  1. Deky, přikrývky

První z předmětů, které nepatří ke spánku v postýlce do prvního roku života, jsou přikrývky a deky. Děťátko si neúmyslně přikrývku přehodí přes hlavu a zamezí si v přísunu vzduchu.

Přikrývky, deky či látkové plenky jsou v pořádku, pokud máte děťátko pod kontrolou – v kočárku, autosedačce, nebo pak při jejich použití po prvním roce života. Nejlepší volbou na spaní v minimálně prvním roce života je spací pytel v odpovídající velikosti. 

 

  1. Polštáře

Dalšími předměty, které můžeme v dětských postýlkách velmi často zpozorovat, jsou dekorační polštáře. Jsou velmi oblíbené a stylové, patří ale do seznamu předmětů, které by se v postýlce během přítomnosti děťátka vůbec neměly nacházet. Co se týče polštáře pod hlavičku, doporučuje se jeho použití až od dvou let věku dítěte.

 

  1. Mantinely

Velmi trendy a obhajovaný prvek postýlek jsou mantinely. Ovšem – čistě logicky – pokud se děťátko ještě v prvních měsících příliš nepohybuje, jsou znovu nejen zbytečné, ale i nebezpečné. Zabraňují cirkulaci vzduchu a pokud navíc nemá pevné dno pod matrací, může se miminko dostat hlavičkou pod spodní okraj a hrozí udušení. Mantinely pak ale velice oceníte u staršího kojence.

 

  1. Hračky 

Po uspání miminka preventivně odstraňte veškeré hračky v postýlce – počínaje od muchláčků, oblíbených plyšáků, látkových plen až po kolotoče. Usíná-li dítě s plyšovou hračkou, po usnutí ji vyndejte a umístěte ji tak, aby na ni dítě vidělo. To samé platí i u kolotočů. Po usnutí ho sundejte z držáku a znovu pověste, až bude miminko vzhůru.

To, že všechny hračky musí být samy o sobě bezpečné a řádně zcertifikované, je téma samo o sobě. Dokonce i samotný držák na kolotoč musí splnit normy, stejně jako postýlka samotná. Musí být stabilní, mít nezávadný povrch a nesmí obsahovat žádné nebezpečné části. Proto ale není nutné (pokud prošel testy) sundávat z postýlky i jej.

 

  1. Hnízdečka

Hnízdečka jsou další věcí v postýlce, které spící miminko ohrožují. Znovu platí, že pokud máte miminko pod dohledem a chcete hnízdečko použít pouze k odpočinku, když vám leží miminko na sedačce a chcete mít jistotu, že vám z ní nespadne, je jeho použití v pořádku. Skvělé je také například pod hrazdičku. Nenechávejte v něm děťátko ležet ale příliš dlouho a už vůbec ne v noci – hrozí zaboření hlavičky do měkkého materiálu a udušení. Navíc příliš měkká podložka nesvědčí zdravému vývoji páteře.

 

  1. Zavinovačky

Zavinovačky jsou velice sporným tématem. Obecně se doporučuje na noc uvazovat děťátko spíše do měkčí, vzdušné zavinovačky než do té péřové. V té péřové hrozí znovu přehřátí, případně zaboření hlavičky do měkkého, hutného materiálu. Pro zdravý spánek není dobrý ani příliš měkký povrch, obzvláště pro kojence do 4 měsíců. Zavinovačky navíc nedoporučují pediatři v případě problémů s kyčlemi.

Pokud ale bude vaše miminko při spánku s omezeným pohybem spokojenější, je důležité dodržet několik bezpečnostních pravidel:

  • Uvázání nesmí být příliš pevné - měli byste být schopni pod zavinovačku vložit ruku.
  • Boky děťátka musí být volné – svazujeme tedy jen ruce k hrudníčku.
  • Nikdy by látka neměla přesahovat k hlavě miminka.
  • Přestaňte zavinovat v momentu, kdy se miminko začne samo přetáčet na bříško.

 

Co průběžně kontrolovat

Nyní máme popsanou ideální bezpečnou postýlku. V ní by ještě neměl chybět monitor dechu, který sice není prevencí SIDS, ale dokáže na zástavu dechu upozornit. Monitor dechu by neměl být z druhé ruky a když už, zkontrolujte rok výroby a dobu použitelnosti uvedenou výrobcem.

Důležité je kontrolovat bezpečnost spánku i v průběhu času. Dbejte prosím na těchto pár bodů.

  1. Zda se do postýlky nebo na dosah dítěte nedostaly šňůry od závěsů, kabel od elektronické chůvičky, provázky nebo klipy na dudlíky. Jednoduše všechno, co by si dítě mohlo omotat kolem krku.
  2. Zda je miminko vhodně oblečené a není přehřáté. U malých dětí kontrolujeme teplotu na zátylku – studené ruce nebo nohy nejsou správným ukazatelem. Obecně platí, že je lepší dítě oblékat méně než více – pokud mu bude zima, dá vám to najevo, pokud mu bude teplo, bude se přehřívat a bude malátnější, tedy na první pohled spokojené.
  3. Zda spí miminko za zádech. Je to v začátcích nejbezpečnější poloha. V momentě, kdy se umí přetočit samo na bříško a zpět, můžeme ho nechat spát i v jiných polohách. Do té doby není miminko schopné samo se přetočit zpět a hrozí udušení.
  4. Zda postýlka není poškozená. Například odštípnuté dřevo, uvolněná nebo odlomená součástka či popraskaná nebo loupající se barva. Průběžně také kontrolujte, jestli jsou utaženy všechny šrouby a matice.

 

Závěrem

Vím, že celý tento článek vypadá jako jedno velké strašení. Ale. První rok života dítěte je velice křehký. A to, že prázdné postýlky téměř nikde nevidíme, neznamená, že to ve světě není pravidlem. Jsme tu v České republice ohledně bezpečnosti spánku bohužel trošku pozadu. Máme mnoho výrobců, kteří hojně propagují načančané a přeplněné postýlky pro miminka. A co si budeme – některé vypadají opravdu krásně. Pokud však sníte o nadýchané, do detailu promyšlené postýlce, počkejte, až vaše děťátko trošku povyroste. Uvidíte, že zanedlouho si samo rádo ponese do postele všemožné hračky a polštářky. Bude nadšené z baldachýnů a světýlek. Zatím se ale držte velice zpátky s pocitem, že jste udělali vše pro jeho bezpečnost.

Protože v autě se také pro jistotu připoutáte, i když se vám zatím žádná nehoda nestala.

 

Děkuju velice všem rodičům, kteří nejsou lhostejní!

Jana

 

Zpět do obchodu